W karate możemy mówić o niemal doskonałym, równomiernym rozwoju całego ciała.

W czasie pracy nad poszczególnymi technikami istnieje konieczność równomiernego obciążania obu stron ciała, czy to będą bloki, które wykonujemy na zmianę na obie ręce bądź jednocześnie, czy też techniki nożne wykonywane z miejsca, z półobrotu, obrotu czy wyskoku, ale z działaniem drugiej nogi jako podporowej czy wybijającej. Poza tym nie stosuje się ćwiczeń obciążających tylko jedną kończynę.

Z upływem czasu ruchy praktykującego stają coraz szybsze, trening bardziej intensywny, dzięki czemu wzrasta ogólna wytrzymałość i kondycja ćwiczącego.

Inne dyscypliny sportowe tj. judo, kendo, pływanie czy jeździectwo nie mogą być uprawiane w każdych warunkach, w każdym miejscu i dowolnym czasie. Sporty te wymagają przeważnie dużej przestrzeni i specjalistycznego sprzętu, warunków i partnera. Karate natomiast jest w tym przypadku uniwersalne, można je ćwiczyć w dowolnym miejscu i o każdej porze.

Karate można uprawiać niezależnie od wieku, ponieważ każdy indywidualnie przystosowuje się do ćwiczeń, zależnie od własnego poziomu cech motorycznych bez obawy o zmęczenie czy przetrenowanie.

Technika karate budowana jest stopniowo w długim okresie czasu. Z punktu widzenia techniki istnieje takie zróżnicowanie w ruchu stóp i rąk, że każdy może dostosować je do własnych możliwości.

Wpływ karate na rozwój fizyczny potwierdzają testy naukowe, a każdy z praktykujących już po krótkim czasie stwierdza u siebie poprawę gibkości, siły, szybkości w porównaniu z okresem poprzedzającym rozpoczęcie zajęć. Są to najlepsze dowody na rolę karate w dobrej kondycji fizycznej przez całe życie.