Historia Kyokushinkai „Ekstremum Prawdy” jest w dużej mierze historią życia jego twórcy Masutatsu Oyamy. Przyszedł on na świat w 1923 roku niedaleko Seulu w Korei Południowej. Jako uczeń szkoły podstawowej zaczął naukę chińskiego stylu Kempo. W 1936 roku zdobył czarny pas. W wieku 13 lat osiedlił się na stałe w Japonii. Naukę w szkole lotniczej Yamanashi połączył z treningami karate pod kierunkiem Funakoshi.

Jako 17-letni student uniwersytetu w Takushoku zdobył 2 Dan w karate. W roku 1946 Oyama rozpoczął naukę na Wydziale Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Waseda. Aby pogłębić swą wiedzę o starych zwyczajach samurajskich kontaktował się z dwoma, słynnymi japońskimi pisarzami: E.Yoshikawą i S. Czaką. W 1947 roku został mistrzem Japonii w pierwszych powojennych mistrzostwach w karate. W rok później zdecydował się poświęcić swe życie karate i rozpoczął długi, 18-miesięczny trening w górach, by doprowadzić do perfekcji swą technikę .

Po powrocie Oyama – jako jedyny w historii karateka – zdecydował się na walkę z bykiem. W 1952 roku wyjechał do USA, gdzie przez 11 miesięcy prowadził szkolenia i pokazy. W 1954 roku Oyama otwarł pierwsze Dojo, a dziewięć lat później zakłada Międzynarodową Organizację Karate Kyokushinkai z centralnym Dojo Honbu w Tokio. Rok póżniej były premier Japonii E.Sato otrzymał tytuł Kaicho (prezydenta), a Oyama został Kancho (dyrektorem).

W 1974 roku Kancho Oyama otrzymał 9 Dan, a rok później odbyły się pierwsze Otwarte Mistrzostwa Organizacji Kyokushinkai, w których zwyciężył E.Sato. Aktualnie Międzynarodowa Organizacja Kyokushin jest najbardziej dynamiczną i liczną organizacją karate na świecie. Posiada blisko 1100 oddziałów w ponad 120 krajach, zrzeszając ok. 2 mln członków. W jej zarządzie zasiadają m.in. M. Mori i T.Miki – byli premierzy Japonii, król Hiszpanii Juan Carlos. Masutatsu Oyama, jako twórca i założyciel nowoczesnego kierunku, posiadał najwyższy stopień wtajemniczenia – 10 Dan. Był autorem fundamentalnych publikacji książkowych na temat karate. Jego wyczyny są wprost fantastyczne. Walczył on m.in. przez 3 dni non stop ze 100 przeciwnikami, pokonał 50 byków. W czasie trwania swojej błyskotliwej kariery zyskał przydomek „ostatniego samuraja” Masutatsu Oyama zmarł 26 kwietnia 1994 roku.